Szukaj
Menu

Jesteś tutaj: Wstęp Blog Jaka jest idealna wysokość lustra w łazience?

Jaka jest idealna wysokość lustra w łazience?

Planujesz zakup lustra do łazienki, ale trudność sprawia Ci wybór jego wymiarów? Jaka jest idealna wysokość lustra i jak wysoko nad umywalką powinno się ono znajdować? Przyjrzyjmy się temu.

Wysokość lustra łazienkowego to kwestia indywidualna

Powinno być się w stanie zobaczyć w lustrze całą swoją twarz i tułów, przynajmniej do wysokości klatki piersiowej. Minimalna wysokość lustra łazienkowego wynosi zatem 60 cm. Nie oznacza to jednak, że jest to idealne rozwiązanie.

W przypadku dużych różnic wzrostu pomiędzy członkami rodziny należy odpowiednio dostosować wysokość lustra. Dolna krawędź lustra powinna znajdować się 100-120 cm nad ziemią, a górna krawędź musi wystawać ponad czubek głowy każdej osoby, która będzie z niego korzystać. Dlatego należy wziąć pod uwagę wzrost najwyższego i najniższego domownika. Lepiej zostawić margines i wybrać większy rozmiar.

W łazience nie zaleca się jednak umieszczania lustra aż do podłogi. Z jednej strony nie ma to większego sensu, ponieważ umieścisz je za umywalką i możesz zacząć niepotrzebnie kwestionować swoje ciało.

Podsumujmy podstawy dotyczące wysokości i umiejscowienia lustra w łazience:

  • Minimalna wysokość lustra to 60 cm.
  • Wszyscy domownicy powinni być w stanie przejrzeć się w lustrze od klatki piersiowej do czubka głowy (z dużym marginesem).
  • Dolna krawędź lustra powinna znajdować się 100-120 cm nad ziemią.

Jaka jest idealna szerokość lustra łazienkowego?

Powinno się być w stanie zobaczyć swoje ramiona w lustrze, ale poza tym szerokość zależy głównie od Twoich preferencji. Jeśli masz małą łazienkę, szersze lustro może ją optycznie powiększyć. Lustro pomoże również wprowadzić więcej światła do łazienki, ponieważ będzie je odbijać.

W gamie luster LED Artalo można wybrać wysokość i szerokość lustra w zależności od potrzeb, aż do rozmiaru 100×200 cm. Dzięki wbudowanemu oświetleniu będzie ono pięknym elementem wystroju łazienki.

Gdzie umieścić lustro?

Oczywiście nad umywalką. Ale jeśli planujesz zupełnie nową łazienkę i możesz dokładnie wybrać, gdzie będzie znajdować się umywalka, warto to przemyśleć.

Jeśli łazienka jest ciemniejsza lub po prostu chcesz dodać więcej światła, umieść lustro naprzeciwko źródła światła. Może to być okno, sztuczne oświetlenie lub wejście do łazienki. Lustro odbije światło i zamieni nawet ciemną przestrzeń w ładnie oświetloną łazienkę.

Warto jednak pamiętać, że lustro umieszczone naprzeciwko drzwi może nieco onieśmielać. Wyobraź sobie, że idziesz wieczorem do toalety i widzisz w lustrze nieoczekiwane ruchy na korytarzu lub w sąsiednim pokoju. Może to być ruch zasłony lub cień gałęzi w podmuchu wiatru - ale nie możesz znaleźć logicznego wyjaśnienia w tym momencie.

Jak rozwiązać problem lustra w łazience dla dzieci?

Jeśli wielkość łazienki na to pozwala, można stworzyć własny kącik higieniczny dla dzieci. Zwłaszcza małe dziewczynki z pewnością ucieszą się z dziewczęcego kącika, w którym będą mogły umieścić szczoteczkę do zębów, ulubioną pastę, grzebień, gumki do włosów i inne drobiazgi. Wysokość lustra można zatem w pełni dostosować do ich potrzeb.

W małej łazience najczęstszym rozwiązaniem jest stołek, na który dzieci mogą wejść. Następnie lustro należy umieścić jak najniżej nad umywalką, aby dzieci mogły się w nim wyraźnie widzieć. Ostatnim rozwiązaniem jest mniejsze lustro na ramieniu, które również można zginać w górę i w dół. Takie lustra są zwykle powiększające z jednej strony, więc będą stanowiły ułatwienie podczas makijażu lub golenia.

Duże lustro to nie jedyny sposób na optyczne powiększenie łazienki. Jeśli masz do czynienia z mniejszą przestrzenią, wiele przydatnych porad znajdziesz w artykule Jak urządzić małą łazienkę i optycznie ją powiększyć.

Powrót do przeglądu

W górę