Szukaj
Menu

Jesteś tutaj: Wstęp Blog Jak urządzić małą łazienkę i optycznie ją powiększyć

Jak urządzić małą łazienkę i optycznie ją powiększyć

Borykasz się z brakiem miejsca w swojej łazience? Żaden problem, nawet niewielką łazienkę można zamienić w przyjemną, przestronną przestrzeń. Podpowiadamy, jak sprawić, by mała łazienka wyglądała na optycznie większą i spełniała wszystkie wymogi funkcjonalne.

Wybierz jasne kolory

Jasny kolor to oczywisty wybór do małej łazienki. Wybierz kremowy, beżowy, jasnoszary lub brązowy. Jeśli obawiasz się szarości, postaw na drewniane lub kamienne dekory.
Jeśli nie chcesz rezygnować z bardziej odważnych kolorów, poświęć im tylko jedną ścianę - na przykład za lustrem lub pod prysznicem, lub użyj ich do mniejszych elementów, takich jak baterie i akcesoria.

Im mniej łączeń, tym lepiej

Duża liczba fug wizualnie dzieli łazienkę. Z kolei duże płytki dają wrażenie czystości i luksusu. A jeśli chcesz czegoś naprawdę designerskiego, połącz je z płytkami 3D. Dobieraj je jednak ostrożnie, podobnie jak odważne kolory. Będą one wyjątkowym elementem dominującym w łazience.

WSKAZÓWKANawet mała łazienka może wyglądać luksusowo. Przeczytaj nasze 7 wskazówek, jak urządzić luksusową łazienkę.

Zamiast wanny prysznic

Ma to oczywiście sens. Wanna zajmowałaby więcej miejsca. Ale kabina prysznicowa musi być odpowiednio dobrana. Wtedy nie tylko pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale też optycznie powiększy łazienkę.

Idealnym rozwiązaniem jest prysznic walk-in bez brodzika, czyli z otwartym wejściem. Równa podłoga wyłożona jednolitymi płytkami będzie stanowiła przedłużenie pomieszczenia. Parawan najlepiej wykonać z klasycznego przezroczystego szkła, które nie będzie dzielić pomieszczenia.

Masz prostokątną łazienkę? W takim razie nie musisz martwić się o krótszą prostokątną wannę. Zastanów się jednak, czy masz na nią odpowiednią przestrzeń, biorąc pod uwagę umiejscowienie umywalki, toalety i pralki.

Toaleta, która nie zajmuje miejsca

Jeśli masz łazienkę z toaletą, zdecyduj się na toaletę wiszącą na ścianie, zamontowaną na przegrodzie. Mechanizm spłukujący w toaletach wolnostojących zajmuje zbyt dużo miejsca i wizualnie rozbija jednolitość łazienki. Poza tym, w dzisiejszych czasach jest to raczej styl retro.

Starannie dobieraj meble

Szersze, ale mniej głębokie szafki, które nie wystają tak bardzo w przestrzeń, są idealne. Należy również jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń pod umywalką. Jeśli wybierzesz umywalkę nablatową (niewpuszczaną), uzyskasz jeszcze więcej miejsca do przechowywania.

Z drugiej strony unikaj otwartych półek, które mogłyby rozpraszać uwagę, i utrzymuj powierzchnie tak jednolite, jak to tylko możliwe. Jeśli masz taką możliwość, zrób półkę w kabinie prysznicowej w formie wnęki w ścianie (niszy). Wygląda to designersko i oszczędza trochę miejsca.

Czy pralka może stać gdzie indziej?

Urządzając łazienkę, automatycznie bierzemy pod uwagę pralkę. Zajmuje ona jednak sporo miejsca. Zastanów się, czy jest na nią miejsce gdzie indziej.
Jeśli łazienka jest jedyną opcją, spróbuj wkomponować pralkę w przestrzeń tak bardzo, jak to możliwe i wykorzystaj przestrzeń nad nią. Można na przykład umieścić ją obok szafki pod umywalkę i wydłużyć górną część szafki nad pralkę. Można też zainstalować system półek z pojemnikami do przechowywania na ścianie nad pralką.

Duże lustro optycznie powiększa przestrzeń

Idealnym sposobem na optyczne powiększenie łazienki jest duże lustro. Obok niego powinno znajdować się oświetlenie po obu stronach, aby uniknąć cieni na twarzy. Świetnym rozwiązaniem jest lustro LED z wbudowanym oświetleniem. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce wokół lustra i sprawi, że pomieszczenie znów będzie wyglądać nieco bardziej jednolicie bez wystających lamp.


Z przyjemnością wykonamy dla Ciebie niestandardowe lustro LED. Możesz wybrać optymalny rozmiar, ale także kolor światła. Inteligentne akcesoria, takie jak wbudowane lusterko kosmetyczne, głośnik bluetooth, ogrzewanie zapobiegające zaparowaniu lustra lub stacja pogodowa z Wi-Fi to świetne dodatki.

Przejrzyj naszą ofertę niestandardowych luster LED.

Postaw na oświetlenie punktowe

W łazience zazwyczaj nie ma światła dziennego, więc musimy polegać na sztucznym oświetleniu. Im więcej światła, tym bardziej przestronne wydaje się pomieszczenie. W przypadku małej łazienki najlepszym wyborem są reflektory wpuszczane w sufit. Nie zajmują one miejsca i można je dowolnie ustawiać. Światło będzie równomiernie rozproszone w całym pomieszczeniu.

Ale nie tylko wygląd ma znaczenie w przypadku oświetlenia łazienkowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie oświetlenie do łazienki.

Powrót do przeglądu

W górę