Szukaj
Menu

Jesteś tutaj: Wstęp Blog Jak przykleić lustro do płytek? Kompletna instrukcja

Jak przykleić lustro do płytek? Kompletna instrukcja

Przymocowanie lustra do ściany nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli chcesz uniknąć wiercenia w płytkach, dobrym pomysłem jest je przykleić. Jak prawidłowo przykleić lustro do płytek? Podpowiadamy, na co się przygotować i jak to zrobić, by efekt był doskonały, a przede wszystkim niezawodny.

Czego użyć do przyklejenia lustra do płytek?

Do wyboru mamy trzy opcje, a mianowicie taśmę dwustronną, klej lub silikon. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Taśma dwustronna

Zaletą taśmy dwustronnej jest szybkość i czystość procesu klejenia. Upewnij się, że ma wystarczającą nośność i nadaje się do środowisk wilgotnych. Najlepszym rozwiązaniem jest taśma piankowa, która radzi sobie z niewielkimi nierównościami, amortyzuje drobne wstrząsy i można ją łatwo usunąć w przypadku zmiany planów z lustrem. Im większa gęstość pianki, tym większa nośność taśmy.

Taśmy nadające się do oklejania luster można znaleźć w ofercie takich marek jak TESA, CEYS Blue Tape czy Den Braven. Na przykład taśma TESA 4952 oferuje gęstszą piankę, lepszą przyczepność i natychmiastowe wiązanie. Ponadto jest odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Prosimy pamiętać, aby nie skąpić na taśmie, aby mieć pewność, że lustro będzie się mocno trzymać.

Klej do luster

Najpewniejszym rozwiązaniem jest klej przeznaczony specjalnie do luster, najczęściej na bazie akrylu. Można polegać na tym, że nie zawierają one żadnych substancji, które mogłyby uszkodzić lustro. Kleje te są twardsze, ale także schną nieco wolniej, więc podczas klejenia trzeba dłużej przytrzymać/zamocować lustro.

Możesz także użyć tak zwanych klejów polimerowych MS, które są w zasadzie klejem i uszczelniaczem dwa w jednym. Kleje te mają wysoką przyczepność początkową i utrzymają nawet cięższe lustra. Sięgnij na przykład po polimer UHU Montage MS, Bison Poly Max lub Mamut Glue High Den Braven.

Uważaj, aby klej nie zawierał octanów, które reagują z lustrzaną powierzchnią. Powodowałyby one powstawanie czarnych plam.

Silikon

Trzecią opcją jest klejenie silikonem. Tworzy on mocne i elastyczne połączenie, które jest odporne na wodę i różnice temperatur. Jednak, podobnie jak w przypadku luster, należy uważać na octany, które są zawarte na przykład w silikonie sanitarnym. Idealnym wyborem jest neutralny silikon alkoksylowy. Silikon nadaje się również do chropowatych, nierównych powierzchni, ale te są wyjątkiem w przypadku płytek.

Co więc wybrać?

Jeśli przyklejasz lustro do nierównej powierzchni, musisz połączyć siłę kleju lub silikonu z taśmą dwustronną. W przypadku gładkich płytek wystarczy tylko jedna z tych metod klejenia. Jeśli jednak używasz kleju lub silikonu, musisz przymocować lustro do czasu wyschnięcia spoin.

W przypadku mocowania większych i cięższych luster, takich jak nasze lustra LED na zamówienie Artalo, najbardziej niezawodne jest zawieszenie na hakach. Chociaż nie unikniesz wiercenia, będziesz mieć pewność, że lustro pozostanie na swoim miejscu. W zestawie znajdują się wszystkie akcesoria montażowe.

Zanim zaczniesz przyklejać lustro

Płytki, do których będziesz przyklejać lustro, muszą być dokładnie oczyszczone. Najpierw pozbądź się kurzu, a następnie wyczyść je chemicznym środkiem czyszczącym. Nie może on zawierać żadnych substancji ropopochodnych, aby nie wysuszać rąk; zamiast tego należy odtłuścić powierzchnię. Zapomnij o Jar, Pur lub Cif.

Benzyna techniczna, perchloroetylen lub alkohol techniczny są idealne, ponieważ usuwają tłuszcz, brud i wilgoć z powierzchni. Dokładnie wyczyść również klejoną powierzchnię lustra odpowiednim delikatnym detergentem.

Jak przykleić lustro do płytek

Wszystko jest gotowe i możemy rozpocząć klejenie! Przyjrzyjmy się procedurze klejenia za pomocą taśmy dwustronnej, a następnie kleju lub silikonu.

Przyklejanie lustra taśmą dwustronną

W przypadku taśmy jest to prosta i czysta praca. Umieść lustro na płaskiej powierzchni i przyklej taśmę w kierunku, w którym lustro wisi - pionowo. Przyklej ją po obu stronach, od górnej krawędzi lustra w dół, a następnie przyklej kilka pasków w równych odstępach na środku lustra. Wybierz ilość taśmy w zależności od jej nośności. Następnie wystarczy mocno docisnąć lustro do ściany i gotowe. Taśma przyklei się natychmiast.

Przyklejanie lustra za pomocą kleju lub silikonu

Tutaj czeka Cię nieco więcej pracy. Nałóż klej na tylną część lustra w regularnych odstępach w kształcie siatki. Po bokach pozostaw centymetr lub dwa wolnego miejsca. Wynika to z faktu, że gdy lustro zostanie dociśnięte do ściany, klej zwiększy swoją powierzchnię i może spłynąć po krawędziach.

W przypadku większych luster lub stosowania klejów lub uszczelniaczy o dłuższym czasie schnięcia dobrym pomysłem jest zabezpieczenie mocowania kilkoma paskami taśmy dwustronnej. Jeśli nie masz taśmy, lustro należy podeprzeć do czasu całkowitego wyschnięcia kleju lub silikonu. Do podparcia można użyć krzesła lub drewnianych listew. Może to jednak stanowić problem w przypadku lustra nad umywalką. W każdym razie, po dociśnięciu lustra do ściany, odczekaj chwilę i przytrzymaj je w miejscu.

I gotowe!

Nie udało Ci się znaleźć jeszcze idealnego lustra łazienkowego? Sprawdź naszą ofertę luster LED Artalo. Wykonujemy je zgodnie z Twoimi specyfikacjami, a Ty możesz dobrać do nich szereg inteligentnych akcesoriów.

Powrót do przeglądu

W górę