Szukaj
Menu

Jesteś tutaj: Wstęp Blog Jak wyczyścić i idealnie wypolerować lustro

Jak wyczyścić i idealnie wypolerować lustro

Odciski palców, plamy z pasty do zębów, ślady kropli... Lustra mogą wiele znieść. I nie jest łatwo doprowadzić je do nieskazitelnej czystości. Dlatego przygotowaliśmy listę wypróbowanych i przetestowanych metod na idealnie czyste i wypolerowane lustro.

Ostrożnie z wodą

Czyszczenie zwykłą wodą nie jest złe, ale należy uważać, aby nie użyć jej zbyt dużo. Zwłaszcza jeśli lustro ma ramę, woda nie powinna do niej się przedostawać. Lustra z ramą lubią również gromadzić kurz na dolnych rogach, który po prostu rozprzestrzenia się podczas czyszczenia. Najlepszym sposobem na jego usunięcie jest stara szczoteczka do zębów.

Po czyszczeniu na mokro należy od razu dokładnie osuszyć lustro - zwłaszcza krawędzie. Idealnie nadaje się do tego ściereczka z mikrofibry. Ręcznik papierowy pozostawiłby smugi, a ściereczka frotte raczej rozprowadziłaby brud.

Po wyczyszczeniu wodą lustro należy jeszcze odpowiednio wypolerować. Jak to zrobić, powiemy na końcu tego artykułu.

Jakie produkty nadają się do czyszczenia lustra?

Jeśli lustro jest naprawdę brudne, a woda nie wystarczy, pomocne będą środki czyszczące. Unikaj jednak środków do czyszczenia okien i szkła. Często zawierają one związki na bazie chloru, które nieodwracalnie uszkadzają lustro, a także mydło, które pozostawia smugi. Odpowiednie są środki czyszczące na bazie alkoholu lub pianki z nanotechnologią zaprojektowane specjalnie do czyszczenia luster.

Do czyszczenia można również użyć sody, octu lub cytryny

Nawet zwykłe składniki, które można znaleźć w domu, mogą pomóc w czyszczeniu lustra. Tak jak robiły to nasze babcie. Woda i cytryna pomogą usunąć kamień, ale nie wyczyszczą brudu. W tym przypadku lepiej sprawdzi się ocet winny lub soda oczyszczona. Wystarczy wymieszać ocet winny pół na pół z wodą, a sodę oczyszczoną z kilkoma kroplami wody, aby uzyskać zawiesinę. Należy jednak uważać, aby soda się rozpuściła. Ma właściwości ścierne i może porysować lustro.

W przypadku wszystkich tych domowych środków czyszczących należy upewnić się, że nie będą miały one kontaktu z krawędzią lustra. Ich kwasowość może je uszkodzić.

Jak idealnie wypolerować lustro

Wiemy już, jak czyścić lustro, teraz nadszedł czas, aby je dobrze wypolerować. Na pewno słyszeliście o polerowaniu lustra gazetą. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Gdy gazeta zamoknie, może uwolnić atrament i nieodwracalnie uszkodzić lustro. Jej ostre krawędzie sprawią, że lustro będzie podatne na zarysowania. Czego więc użyć? Najlepszym sposobem na wypolerowanie lustra jest ściereczka z mikrofibry.

Następnie użyj następujących środków jako środka polerującego:

  • woda w połowie zmieszana z octem,
  • jeden z kupionych w sklepie środków czyszczących i polerujących, które opisaliśmy powyżej,
  • zwykły alkohol.

Złóż ściereczkę z mikrofibry na pół dwa razy, aby uzyskać kilka czystych obszarów. Gdy jeden z nich stanie się brudny lub zbyt mokry, odwróć ręcznik. Zapewni to najdoskonalszy rezultat. Następnie spryskaj całe lustro wybranym produktem (ale nie przesadzaj) i poleruj systematycznie od lewego górnego rogu do prawego i powoli w dół.

Brzmi banalnie, ale zobaczysz różnicę, gdy lustro będzie lśniło jak nigdy dotąd! W ten sam sposób można również wypolerować szkło w kabinie prysznicowej lub na szklanym stoliku kawowym.

WSKAZÓWKA: W przypadku luster LED można wybrać praktyczne ogrzewanie jako sprytny dodatek. Dzięki temu lustro nie zaparuje. Nie będzie trzeba martwić się o smugi z kapiących kropelek wody.

Powrót do przeglądu

W górę